5 sytuacji, w których nie warto instalować systemu fotowoltaicznego
Otrzymaj oferty od specjalistów jak Brewa s.c. nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

Brewa s.c.

5 sytuacji, w których nie warto instalować systemu fotowoltaicznego

2016-12-23

3 lata – tak krótki okres czasu wystarczył, by w Polsce powstało aż 12 000 instalacji fotowoltaicznych. To one pozwalają pozyskiwać czystą energię elektryczną z naturalnego, odnawialnego źródła, jakim jest energia słoneczna. Po wprowadzeniu ustawy pozwalającej na wybudowanie instalacji bez żadnych zgód oraz umożliwieniu magazynowaniu nadwyżek wyprodukowanego prądu w zakładzie energetycznym – dołączenie do solarnej rewolucji stało się bardzo proste.

Zdjęcie nr 1

Zalety fotowoltaiki są jasne – niezależność energetyczna, przyjazność systemu środowiska naturalnego i nawet o kilkadziesiąt procent niższe rachunki za prąd z elektrowni… To może zachęcać. Zwłaszcza że od początku lipca br. prawo stało się jeszcze bardziej przyjazne inwestującym w fotowoltaikę.

Obecnie nadwyżki prądu wygenerowane przez instalację właściciel domu jednorodzinnego (to samo prawo obowiązuje również kościoły i wspólnoty mieszkaniowe, szkoły) odsyła do sieci i pobiera z powrotem wtedy, gdy są one potrzebne. Można więc powiedzieć, że nadwyżki prądu z fotowoltaiki są jakby magazynowane przez krajowy system energetyczny. Jest to rozwiązanie bardzo korzystne, dzięki czemu w chwilach niedoboru, np. w zimie, gdy słońca jest mniej, pozwala nabyć tę samą ilość z 80-procentowym upustem w stosunku do ceny, jaką aktualnie płacimy. Mówiąc obrazowo: zamiast 65 gr za 1 kWh zapłacimy jedynie 13 gr.

Niestety jednak instalacje fotowoltaiczne nie są rozwiązaniem dla każdego. Czasem system może być po prostu nieopłacalny. Kiedy? Oto 5 sytuacji, w których warto dobrze się zastanowić przed podjęciem decyzji.

Zdjęcie nr 2

Płacisz za prąd znikome kwoty

Opłacalność budowy systemu fotowoltaicznego rozpoczyna się od jednego zasadniczego pytania: o wysokość rachunków za energię elektryczną. Najważniejszym celem instalacji jest bowiem ich wyraźne obniżenie. Jeśli więc za prąd płacisz nie więcej niż 100–150 zł za okres 2 miesięcy, z ekonomicznego punktu widzenia inwestycja staje się niezasadna.

Dlaczego? W takiej sytuacji potrzebna by była naprawdę mała instalacja. A im jest ona mniejsza, tym wyższa proporcjonalnie będzie cena paneli, inwertera czy konstrukcji, a także koszt instalacji. Z punktu widzenia instalatora koszt budowy instalacji o mocy 1,5 kWp i 3,0 kWp jest praktycznie taki sam. Z drugiej strony jednak, jeśli weźmiemy pod uwagę eko-logikę rozwiązania i ochronę środowiska naturalnego, fotowoltaika jest zawsze inwestycją opłacalną.

Zdjęcie nr 3

Planujesz przeprowadzkę

Instalacje fotowoltaiczne to inwestycje o charakterze długofalowym. Dziś system zwraca się po ok. 6–8 latach od montażu. Nie warto więc myśleć o montażu w sytuacji, gdy w obecnie zamieszkiwanym domu planujemy przenieść się w ciągu 2-3 lat w zupełnie nowe miejsce. Chyba że chcemy, posiadając panele słoneczne, podnieść wartość nieruchomości, zyskując przewagę konkurencyjną podczas sprzedawania budynku.

Zdjęcie nr 4

Za dużo cienia

Słońce, zasadniczo, jest dostępne dla wszystkich. Jednak panele słoneczne, by pracowały naprawdę wydajnie, muszą w pełni wykorzystywać potencjał energii solarnej. Silne zacienienie modułu fotowoltaicznego to poważne ryzyko. Nawet 3% zacienienia może spowodować spadek wydajności instalacji o 15-20%! A przyczyn zacienienia może być wiele – od tzw. samozacienienia, przez słupy, drzewa i pobliskie budynki, aż po odległe obiekty.

Bardzo ważne jest więc wykonanie analizy otoczenia, szczególnie zwracając uwagę na obiekty, które rzucają cień. I druga ważna kwestia: wybór doświadczonego, renomowanego instalatora – takiego, który zadba o prawidłowe rozstawienie paneli na dachu – tak, by pobierały energię „pełną parą”.

Zdjęcie nr 5

Byle na północ

Konstrukcje nowoczesnych dachów bywają… nietypowe. Są pofałdowane, mają finezyjne kształty, przez co nie ma na nich optymalnego miejsca na panele fotowoltaiczne – zwłaszcza na połaciach, które są skierowane na południe.

Jeśli jedynym miejscem, gdzie można by je zamontować, jest północna strona dachu – lepiej dobrze zastanowić się przed rozpoczęciem inwestycji. Miejscami dającymi wystarczająco dobre uzyski są za to wschód i zachód oraz oczywiście część południowa. Jeśli zaś to również jest niemożliwe – pozostaje montaż na gruncie czy garażu.

Zdjęcie nr 6

Za rok nowy dach

Instalacje fotowoltaiczne najczęściej są montowane na dachu. Jeżeli planujemy jego wymianę, to w takiej sytuacji warto wstrzymać się z budową systemu, by nie ponosić kosztów demontażu i później ponownego montażu.

Jednocześnie zyskujemy możliwość, by zastosować najnowocześniejsze rozwiązania, to jest system fotowoltaiczny, który jest zintegrowany z połacią dachową. Uzyskujemy dzięki temu idealnie harmonijny wygląd, ponieważ dach i moduły tworzą jedną całość. Dodatkowo zyskujemy pewną oszczędność, gdyż prace monterskie są wykonywane tylko jeden raz.

Inwestycja w fotowoltaikę w wielu przypadkach to korzystna ekonomicznie decyzja. Zanim jednak zdecydujesz się na montaż instalacji solarnej, skontaktuj się z ekspertami i umów na rzetelny audyt. To pozwoli ocenić, czy montaż instalacji się opłaci, czy też będzie wydatkiem bez sensu, którego koszty przerosną zalety.


Opracowano:
Artykuł przygotowany przy współpracy z firmą BREWA, certyfikowanego wykonawcy instalacji fotowoltaicznych